Fermentowanie kombuchy w domu. Jaką herbatę wybrać?

Dzisiaj zapraszamy was na pierwszy wpis o fermentowaniu kombuchy w domu. Pierwszym krokiem, aby ją przygotować, jest wybór odpowiedniej herbaty. Jaka będzie najlepsza? Czym można ją zastąpić?

Herbata w torebce, czy klasyczna liściasta?

Chcesz przygotować w domu swoją pierwszą kombuchę i zastanawiasz się, jaką herbatę najlepiej wybrać? Możesz zdecydować się na herbatę w torebce lub klasyczną herbatę liściastą.

Herbata z torebki vs Klasyczna herbata zbierana ręcznie

Mimo że herbata w torebce może wydawać się wygodnym rozwiązaniem, jej wybór ma swoje wady. Herbaty w torebkach prawie zawsze są bowiem dużo niższej jakości, niż te liściaste. Wpływa na to proces ich produkcji – często są one zbierane maszynowo razem z łodygami, a następnie mielone do odpowiedniej wielkości. Mielenie sprawia, że szybko następuje ich utlenianie, przez co herbata po zaparzeniu bardzo szybko wydobywa gorzki smak. Zdarza się również, że do herbat w torebce używa się pyłu pozostałego z procesowania herbat wyższej jakości.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie więc wybór herbaty liściastej. Herbaty tego typu w przeciwieństwie do herbat w torebkach są prawie zawsze zbierane ręcznie i produkowane w sposób tradycyjny. Mają też o wiele więcej właściwości zdrowotnych i dużo ciekawszy smak. Polecamy je nie tylko do przygotowania kombuchy, ale również do codziennego picia.

Jaki typ herbaty wybrać? Czarny, zielony, biały a może oolong?

Do domowej produkcji kombuchy nadają się wszystkie herbaty. Przy wyborze konkretnego typu należy jednak wziąć pod uwagę, że część z nich może potrzebować więcej czasu na fermentację. Może się również zdarzyć, że delikatny aromatyczny charakter herbaty zniknie podczas fermentacji.

Na który typ warto się więc zdecydować? Podstawowe herbaty, które sprawdzą się podczas fermentacji kombuchy w domu to zielona sencha i czarny assam. Chińska sencha jest najbardziej neutralną i przystępną cenowo herbatą. Przyda się do tworzenia kombuchy z dodatkami, na przykład imbirem czy sokiem owocowym. W tym przypadku smak dodatków będzie dominował i subtelne aromaty szlachetniejszych herbat nie byłyby wyczuwalne.

Z kolei assam jest mocną herbatą, która może wspomóc fermentację lekko utlenionych herbat oolong. Dzięki temu kombucha przygotowana na bazie herbaty oolong sprawniej fermentuje i lepiej wydobywa głębię smaku.

Pamiętajcie, że z kombuchą warto eksperymentować, aby zobaczyć, która herbata będzie nam najbardziej odpowiadać. My najbardziej lubimy tworzyć mieszanki kilku herbat, które komponują się warstwowo i tworzą bardziej rozbudowany smak. Ciągle szukamy najciekawszych aromatów, które pozostają także po fermentacji.

Czy do kombuchy można używać herbat aromatyzowanych?

Znamy opinie, że do kombuchy nie powinno dodawać się herbat aromatyzowanych ze względu na olejki, które są w nich zawarte, ponieważ mogą one zniszczyć kulturę bakterii i drożdży. Sami nie zaobserwowaliśmy żadnych problemów podczas fermentacji, a jedną z naszych ulubionych kombuchy na początku eksperymentów z tym napojem była kombucha earl grey.

Oczywiście, jeśli chcesz wykorzystać aromatyzowaną herbatę do przygotowania kombuchy, najlepiej, aby była ona wysokiej jakości. Zamiast herbat zawierających sztuczne aromaty, warto spróbować na przykład herbat naturalnie aromatyzowanych kwiatami.

Biała herbata z płatkami róży (Pai Mu Tan), Zielona herbata z prażonym ryżem (Genmaicha), Zielona herbata jaśminowa (Smocza Perła)

W przypadku przygotowywania kombuchy na herbacie aromatyzowanej trzeba również pamiętać, że jeżeli chcemy zostawić część napoju jako starter do następnych partii, użycie aromatyzowanej herbaty sprawi, że jej smak będzie wyczuwalny w następnych partiach.

Czym można zastąpić herbatę?

Czy do przygotowania kombuchy niezbędna jest herbata? Tradycyjna kombucha fermentowana jest na bazie herbaty (rośliny camellia sinensis). Potocznie nazywa się jednak kombuchą fermentowane napary również z innych roślin.

Kombucha na: Yerba Mate, Kawa, Liście i kwiaty lipy, Melisa

Jeśli jesteś miłośnikiem napojów z dużą dawką kofeiny, możesz stworzyć swój własny fermentowany napój na bazie kawy lub yerba mate. Z kolei do przygotowania bezkofeinowej kombuchy nadadzą się liście krzewu rooibos i honeybush.

Do fermentacji kombuchy możesz wykorzystać również zioła, które można znaleźć na łąkach i w ogródkach – melisę, werbenę czy iwan czaj. Możesz więc eksperymentować z różnymi mieszankami w zależności od tego, na co akurat masz ochotę

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat kombuchy? Dokładny przepis na ten napój i kolejne rady pojawią się w przyszłych postach. Zapraszamy do obserwowania nas na Instagramie, gdzie będziemy informować o kolejnych wpisach z tej serii.

Jeżeli chcesz spróbować prawdziwej niepasteryzowanej kombuchy bez dodatku soków, zapraszamy do naszego Sklepu Online.

Artykuły z tej serii: