Historia Kombuchy w Polsce
Wiadomo, że kombucha była pita od tysięcy lat, swoje początki miała w Chinach. Dziś kupowana jest na całym świecie, a według serwisu Boochnews istnieje ponad 1400 komercyjnych browarów produkujących ten napój.
Byłam ciekawa kiedy kombucha, dawniej zwana także grzybkiem japońskim, czy grzybkiem herbacianym, trafiła do Polski i jak była przygotowana. Do tego tematu zainspirowały mnie dwie rzeczy.
U znajomych zobaczyłam oprawione przedwojenne wydania magazynu dla kobiet “Moja Przyjaciółka”. Była to gazeta przede wszystkim z poradami domowymi dla pań, nowinkami modowymi i wykrojami z Paryża oraz trochę feministycznymi artykułami z całego świata. Gdy w czasie II wojny światowej babcia mojej koleżanki musiała szybko spakować się i wyprowadzić z domu, wzięła kilka najcenniejszych dla niej rzeczy, w tym wydania “Mojej przyjaciółki”. Po usłyszeniu tej historii zaczęłam się zastanawiać, czy wśród tych wszystkich porad i przepisów był może podany przepis na kombuchę.
Druga rzecz to jeden z odcinków amerykańskiego podcastu Special Sauce. Gościem był w nim człowiek, który spędził wiele godzin w bibliotekach Chicago i Nowego Jorku przeglądając ogłoszenia w lokalnych gazetach z przełomu XIX i XX wieku w poszukiwaniu wzmianek o pizzy. Jego badania doprowadziły go do odkrycia, kto mógł być pierwszym piekarzem pizzy w Stanach Zjednoczonych. Zadziwił wszystkich fanów stwierdzeniem, że pierwsze miejsce z pizzą pojawiło się w Nowym Jorku nie jak powszechnie sądzono w 1905, tylko ok. 1898 roku. Po tym odcinku zaczęłam się zastanawiać, czy gdzieś w archiwach lokalnych gazet w Polsce kryją się ciekawostki o kombuchy.
Na początku znalazłam w internecie wszystkie wydania “Mojej Przyjaciółki” (lata 1934-39) i zaczęłam przeglądać je po kolei. Było to fascynujące, ale mało efektywne. W którymś momencie przypadkiem odkryłam, że istnieją wojewódzkie biblioteki online, w których można przeglądać stare wydania gazet i magazynów, ale co najlepsze, wyszukiwać w bazie poszczególnych słów! Nie ma jednej bazy, każde województwo, a czasami miasto ma swoją bazę online, więc zaczęłam szukać we wszystkich, które przychodziły mi do głowy. Nie wiem czy zakończone są projekty skanowania archiwum, to co odkryłam na temat kombuchy może być dopiero początkiem!
Najpierw pod hasłem “kombucha” nic nie znalazłam. Dopiero po wpisaniu hasła “grzybek japoński”, czy “grzybek herbaciany”, pojawiły się wyniki. Najstarszą wzmiankę znalazłam w dzienniku “Kurjer Warszawski” z marca 1914 roku. Było to treściwe ogłoszenie w rubryce “Doniesienia rozmaite”:
3 miesiące później ukazała się w wydawanym w Warszawie piśmie “Nasz dom. Tygodnik mód i opowieści” odpowiedź na list czytelniczek:
Można przypuszczać, że był to pierwszy opublikowany polski przepis na kombuchę! Następny przepis jaki znalazłam ukazał się w “Gazecie Wieczornej” w 1915 r. Nie tak mocno odbiega on od tego, jak w warunkach domowych przygotowuje się dzisiaj kombuchę:
Grzybek japoński szybko się rozpowszechniał w różnych regionach Polski. W Łodzi pisano:
W Krakowie “Nowa Reforma” pisała w październiku 1916 roku:
Drobne ogłoszenia dotyczące grzybka ukazywały się regularnie pod różnymi adresami i w różnych miastach. Grzybki japońskie nie były sprzedawane tylko w prywatnych domach, ale także w aptekach, mleczarniach czy drogeriach:
Napój był regularnie odkrywany na nowo co kilka lat. W 1934 roku w “Głosie dziewczyn polskich” we Lwowie pisano:
Tak jak przypuszczałam wzmianka o napoju z grzybka herbacianego znalazła się też w jednym z ostatnich wydań “Mojej Przyjaciółki”:
Grzybek herbaciany wytrzymał także próbę wojny, był niezmiennie popularny po 1945 r. W gazecie “Echo Krakowa” z grudnia 1977 r. jedna z czytelniczek wspominała:
Kombucha może być obecnie uważana za hipsterski napój przywieziony z zachodu wraz z modą na azjatyckie kiszonki i probiotyczne specyfiki. Prawda jest jednak taka, że fermentowana herbata jest w Polsce ceniona za swoje orzeźwiające jak i zdrowotne właściwości od ponad stu lat.
Jeżeli chcesz spróbować prawdziwej niepasteryzowanej kombuchy bez dodatku soków, zapraszamy do naszego Sklepu Online.