Fermentowanie kombuchy w domu. Zaparzanie i pierwsza fermentacja.

W poprzednim artykule pisaliśmy, jaką herbatę wybrać do domowej produkcji kombuchy. Dzisiaj przychodzimy do Was z garścią wskazówek, dzięki którym z łatwością zrobicie w domu swój napój. Co jest potrzebne do przygotowania kombuchy? Jaki starter wybrać? W jaki sposób przygotować domową kombuchę? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Co jest potrzebne do przygotowania kombuchy?

  • Słoik (polecamy duży, 4 litrowy)
  • Waga
  • Naczynie do parzenia herbaty
  • Sitko
  • Łyżka
  • Termometr
  • Lejek
  • Bawełniany materiał i gumka recepturka (do przykrycia słoika)
  • Butelki (najlepiej z grubego szkła).

Przepis na Kombuchę w domu.

Starter do kombuchy – jaki będzie najlepszy?

Najważniejszym składnikiem, bez którego nie da się zrobić kombuchy, jest starter SCOBY – czyli symbiotyczna kultura bakterii i drożdży. Skąd wziąć SCOBY? My nasze pierwsze domowe startery kupowaliśmy lub otrzymywaliśmy od znajomych. Dużo lepsze były napoje robione na starterach ze sklepów czy mikrobrowarów, które specjalizują się w fermentacji. Kupując starter w takim miejscu, mamy pewność, że SCOBY został wyhodowany w odpowiednich sterylnych warunkach.

Starterem, podobnie jak w przypadku zaczynu do chleba, może być również zrobiona wcześniej, starsza kombucha. Jeśli przygotowujesz swój pierwszy napój i nie wiesz, jaki starter wybrać, możesz wykorzystać do tego naszą kombuchę. Dzięki temu, że jest niepasteryzowana i nie zawiera aromatów czy soków, Meduzyna z powodzeniem może być użyta jako starter (o tym, jak zrobić starter z naszej kombuchy opowiemy w następnych postach).

Czy zamiast starteru do kombuchy można dodać ocet? Mimo że starter kombuchy wygląda podobnie do matki octowej, nie rekomendujemy dodawania octu do starteru. Matka octowa posiada inną kulturę bakterii, która może opanować kombuchę.

Starter do kombuchy składa się zazwyczaj z części płynnej i celulozowej, ale spotkaliśmy się również ze starterem w postaci płynnej. Aby przygotować litr napoju, będziesz potrzebować około 250 ml części płynnej i 50 g części stałej. Starter najlepiej dodać do naparu z cukrem, kiedy ten osiągnie temperaturę poniżej 35 stopni. Dlaczego? Jeśli dodalibyśmy go do zbyt gorącego napoju, część istotnych bakterii i drożdży mogłaby zginąć.

W jaki sposób zaparzać herbatę?

Aby przygotować litr kombuchy, wystarczy zaparzyć 4 g herbaty. Cenisz sobie bardziej wyrazisty smak? W takiej sytuacji polecamy dodanie od 7 do 10 g herbaty na litr kombuchy.

Aby zaparzyć herbatę do kombuchy, nie musisz zagotowywać całej objętości wody. Wystarczy, że zaparzysz herbatę w ¼, a potem dolejesz resztę zimnej wody – to zdecydowanie szybsze a na dodatek energooszczędne rozwiązanie.

Jeśli chodzi o czas parzenia, może być on nieco dłuższy, niż ten podany na opakowaniu. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej temperaturze – należy ją dostosować do instrukcji podanych do danej herbaty. Aby ta nie straciła smaku, nie polecamy parzyć jej z cukrem. Herbata powinna być następnie odcedzona od naparu przed dodaniem starteru. Fermentowanie kombuchy razem z łodygami czy liśćmi zwiększa bowiem ryzyko zanieczyszczenia kultury bakterii i drożdży.

Jaki cukier wykorzystać?

Cukier jest bardzo ważny w procesie przygotowywania kombuchy. SCOBY uwielbia cukier – dzięki temu jest mocniejszy i szybciej fermentuje. Jakiego cukru najlepiej używać? Do przygotowania napoju można wykorzystać zarówno cukier buraczany, jak i cukier trzcinowy. Podejmując decyzję, warto pamiętać, że cukier może być elementem smaku napoju (tak jak ciemny cukier trzcinowy w naszej kombuchy Keemun).

Ile cukru dodać? Spotkaliśmy się z różnymi przepisami na kombuchę – szczególnie te ze Skandynawii miały podaną bardzo dużą zawartość cukru. Kombucha ma być zdrowszą alternatywą dla innych napojów, dlatego sugerujemy, żeby nie przesadzać z cukrem. Optymalna ilość to od 55 do 65 g cukru na litr kombuchy.

Czy cukier w kombuchy można czymś zastąpić? Niestety nie – jest on niezbędnym składnikiem tego pysznego napoju. Nie da się go zastąpić innymi substancjami słodzącymi, jak stewia czy ksylitol.

Fermentacja kombuchy

Podsumujmy poprzednie kroki – aby przygotować kombuchę, najpierw zaparzamy herbatę, odcedzamy, następnie dodajemy cukier, mieszamy, dolewamy zimnej wody, dodajemy starter i ponownie dobrze mieszamy. Następnie szczelnie zakrywamy słoik z napojem za pomocą materiału (nie polecamy gazy, mogą się przez nią przebić uwielbiające kombuchę muszki owocówki) i pozostawiamy do fermentacji w temperaturze pokojowej.

Butelkowanie kombuchy

Po około 2 dniach na powierzchni kombuchy zacznie pojawiać się galaretowata substancja, która z upływem czasu stanie się coraz grubsza. Będziemy mogli zauważyć również ciemniejsze strąki drożdży zwisające ze SCOBY (jeśli tak się stanie, nie martw się – to normalne!). Dzięki nim kombucha powoli zacznie tworzyć bąbelki. Wtedy można zacząć próbować napoju.

Po jakim czasie domowa kombucha będzie gotowa do picia? Nie ma określonego czasu, w którym kombucha jest gotowa – wszystko zależy od warunków, w których fermentujemy (temperatury, przepływu powietrza, starteru, który został użyty i innych składników). Zazwyczaj napój jest gotowy po 6-10 dniach, jeśli jednak lubisz bardziej octowe smaki, możesz poczekać trochę dłużej.

W kolejnej części opowiemy o butelkowaniu i drugiej fermentacji kombuchy. Zapraszamy do obserwowania nas na Instagramie, gdzie będziemy informować o kolejnych artykułach z tej serii. Zachęcamy również do komentarzy tutaj.

Jeżeli chcesz spróbować prawdziwej niepasteryzowanej kombuchy bez dodatku soków, zapraszamy do naszego Sklepu Online.

Artykuły z tej serii: