Fermentowanie kombuchy w domu. Butelkowanie i druga fermentacja.

W poprzednim artykule opisaliśmy proces pierwszej fermentacji. Kombucha jest teraz gotowa do butelkowania. Jakie butelki wybrać? Najlepiej te wykonane z grubego szkła (nie chcemy, aby fermentujący napój sprawił, że butelka pęknie) i posiadające odpowiednie zamknięcie. Nasze kombuche są zakapslowane – mamy wtedy pewność, że są szczelne.

Butelkowanie kombuchy

W domowych warunkach sprawdzą się również butelki z zakrętkami lub korkami swing-top. Należy jednak zwrócić uwagę,  czy są szczelne (butelki z Ikei często nie są). Mało szczelna zakrętka sprawi, że nie będzie możliwości uzyskania odpowiedniego gazu w butelce. Może też zwiększyć szansę na to, że napój będzie bardziej octowy.

Czy po przelaniu do butelek konieczna jest druga fermentacja? Wszystko zależy od tego, jaki napój chcemy stworzyć. Jeśli wolisz mało gazowaną kombuchę, po prostu przelej ją do butelek i włóż na noc do lodówki. Jeśli z kolei interesuje Cię bardziej gazowany napój, zastosuj drugą fermentację. Wystarczy, że odstawisz kombuchę (z dodatkami lub bez) w temperaturze pokojowej na kilka dni (2-4), a potem włożysz ją na noc do lodówki, tak aby nagromadzony naturalnie dwutlenek węgla mógł się rozpuścić w napoju.

To normalne, że w butelkach po jakimś czasie na powierzchni kombuchy może pojawić się mały SCOBY lub strąk drożdży (po angielsku nazywany oogly). Wynika to z tego, że podczas przelewania napoju pozostało w butelkach powietrze. Możesz go spokojnie wypić.

Dodatki do drugiej fermentacji

Jakie dodatki można zastosować do drugiej fermentacji? My najbardziej lubimy kombuchę na samych herbatach, ale naszym zdaniem najlepsze dodatki do drugiej fermentacji to:

  • świeżo wyciśnięty sok z czerwonych pomarańczy (kombucha z jego dodatkiem smakuje jak eksplozja owoców),
  • domowy syrop z kwiatów czarnego bzu (idealnie pasuje do kombuchy na białej herbacie),
  • domowy syrop miętowy,
  • liofilizowane maliny.

Ostrzegamy jednak przed używaniem owoców i soków. Często ze względu na wysoką kwasowość wydają się mało słodkie, ale w rzeczywistości mają bardzo dużo cukru. Dlaczego trzeba na to uważać? Duża ilość cukru w drugiej fermentacji może spowodować bardzo duże ciśnienie dwutlenku węgla w butelce. Zbyt duże ciśnienie w najlepszym wypadku gwarantuje emocje przy otwieraniu butelki. W najgorszym – szczególnie w butelkach z cienkiego szkła – może doprowadzić do eksplozji.

Jeżeli chcesz poeksperymentować z dodatkami, musisz pamiętać, że dodatki takie jak sok z imbiru czy owoców w drugiej fermentacji sprawiają, że napój może mieć większą zawartość cukru i alkoholu (powyżej 1%).

Gdzie szukać informacji na temat kombuchy?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przygotowywania kombuchy, zachęcamy do przeczytania książki „The Big Book of Kombucha” napisaną przez Hannę Crum. Można tam znaleźć wiele praktycznych porad i zdjęć pokazujących jak wygląda zdrowa kombucha i typowe problemy, dowiedzieć się więcej na temat sposobów na zwiększenie gazowania napoju, czy poznać różne przepisy.

Jeśli masz jakieś pytania, zachęcam do komentowania na Instagramie.

Jeżeli chcesz spróbować prawdziwej niepasteryzowanej kombuchy bez dodatku soków, zapraszamy do naszego Sklepu Online.

Artykuły z tej serii: