Międzynarodowy Dzień Ziemi w Meduzynie

Jeszcze zanim powstała Meduzyna, bardzo chciałam pracować w miejscu, które uwzględnia czynniki środowiska i społeczne w swojej działalności. Jestem przekonana, że wybieranie marek, które starają się dbać o zrównoważony rozwój jest jednym ze sposobów na dbanie o naszą planetę. Tak się złożyło, że mam teraz możliwość tworzenia własnej marki i podejmowania decyzji, które mają realny wpływ na środowisko. Nie są one proste, szczególnie na początku działalności, kiedy nie wszystkie opcje są dostępne i trzeba je pogodzić z rzeczywistością.

Od początku chcieliśmy, żeby Meduzyna była certyfikowaną ekologicznie marką. Oznacza to dla nas tyle, że nie tylko wszystkie składniki, których używamy do produkcji kombuchy pochodzą z ekologicznych źródeł, ale również to, że zarówno my, jak i wszyscy nasi dostawcy godzą się na pewną transparentność i kontrolę działalności. Jesteśmy dumni, że w ostatnich tygodniach przeszliśmy pozytywnie kolejną kontrolę i dalej możemy posługiwać się certyfikatem eko.

Od początku zależało nam również na tym, żeby zminimalizować użycie plastiku w produkcji. Ze względu na nieznane jeszcze do końca ryzyko przedostawania się mikroplastiku do żywności, nie używamy plastikowych pojemników ani do fermentacji, ani do innych etapów produkcji kombuchy. Stosujemy wyłącznie kwasoodporne fermentatory ze stali nierdzewnej oraz szklane słoiki.

Wszystkie fusy z zaparzonej przez nas herbaty do kombuchy przekazujemy na kompost w zaprzyjaźnionych ogrodach. Jesteśmy zafascynowani sposobami na ponowne wykorzystanie kultury bakterii i drożdzy (SCOBY) i mamy nadzieję, że jeszcze w ten sposób będziemy mogli ograniczyć nasze odpady.

Inny aspekt, który ma realny wpływ na środowisko to opakowania. Zdecydowaliśmy się na używanie szklanych butelek, ponieważ szkło jest najlepszym materiałem nadającym się do recyklingu. Jest ono łatwe do sortowania i może być wielokrotnie recyklingowane bez utraty jakości. Produkcja butelek ze szkła z recyklingu wymaga też mniej energii niż tworzenie butelek z nowego materiału. 

Ciągle jesteśmy na etapie poszukiwanie idealnego materiału do naszych etykiet. Ze względu na specyfikę produkcji oraz przechowywanie niepasteryzowanej kombuchy, etykiety nie mogą być wyłącznie papierowe. Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości uda nam się znaleźć odpowiedni materiał, najlepiej kompostowalny.

Do pakowania i zabezpieczania butelek podczas transportu używamy wyłącznie papierowych wypełniaczy, taśm i kartonów, które podlegają w 100% recyklingowi.

Już na początku naszej działalności zdecydowaliśmy się na współpracę z organizacją odzysku opakowań, która zleca recykling materiałów na podstawie podanego przez nas zużycia (na zasadzie offsetingu) oraz organizuje kampanie ekologiczne. Dzięki temu nie zwiększamy ilości szklanych butelek, które trafiają na wysypiska.

Jesteśmy świadomi, że jest jeszcze wiele do zrobienia w zakresie zrównoważonego rozwoju i wpływu naszej działalności na planetę. Wierzymy że wraz z rozwojem Meduzyny będziemy mogli wykorzystywać jeszcze lepsze ekologiczne rozwiązania w zakresie neutralności CO2, zużycia zasobów oraz zarządzania odpadami.

Jeżeli chcesz spróbować prawdziwej niepasteryzowanej kombuchy bez dodatku soków, zapraszamy do naszego Sklepu Online.